Vyberte stranu
0

Váš košík je prázdny

Ako zariadiť byt v orientálnom štýle

5. decembra 2023

Ako zariadiť byt v orientálnom štýle

Z historického hľadiska sa orientálny štýl týka umeleckých a funkčných predmetov z Číny a Japonska. Neskôr sa táto oblasť rozšírila aj na iné krajiny Ázie ako Vietnam, Thajsko, India a arabské krajiny. Ak je vám kultúra týchto krajín blízka môžete mať kúzlo Orientu aj doma.

Pre každý štýl bývania sú typické konkrétne prvky a inak tomu nie je ani pri orientálnom štýle. Typické preň sú sýte a jasné farby, dlhé závesy, mozaika, nízke stolíky, pestrofarebné vankúše, turecké koberce. Aby váš byt získal nádych Orientu, nemusíte meniť všetko. Stačí pár zmien a bude to u vás doma ako v rozprávke Tisíc a jedna noc.

orientalne vankuse

Farby

Pre orientálny štýl bývania sú typické sýte farby. Vybrať si môžete spomedzi odtieňov oranžovej, ružovej, karmínovo červenej, fialovej alebo zelenej. Jedna farba by mala tvoriť základ. Nemusíte hneď premaľovať celú miestnosť, stačí ak si vyberiete jednu farbu a namaľujete ňou dominantnú stenu.

Koberce

Ak chcete dať svojmu bytu orientálny nádych určite stavte na koberec. Orientálne koberce s jasnými farbami a zaujímavými vzormi výborne sadnú k nízkym stolíkom, ktoré do tohto štýlu patria. Dominantnú farbu orientálneho koberca si môžete vybrať tak, aby ladila so zvyškom zariadenia interiéru, ale môže byť aj príjemným spestrením, zaujímavým doplnkom, ktorý upúta pozornosť v miestnosti.

Ak sa vám nechce maľovať môžete si na stenu zavesiť orientálny koberec. V krajinách, odkiaľ tento štýl pochádza, je to bežné a môžete tak urobiť aj vy vo svojom byte.

orientalny svietnik

Doplnky

Nezostávajte len pri orientálnom koberci. Nezabúdajte na ďalšie doplnky ako vankúše s orientálnym vzorom a dlhé zdobené závesy, ktoré by mali siahať od stropu až po zem. Zamerajte sa na zemité farebné tóny a prírodné materiály.

Kovové orientálne svietniky, lampy či lucerny dodajú tomuto štýlu tú správnu bodku. Pre orientálny štýl je typické mierne osvetlenie, ktoré má navodiť upokojujúcu atmosféru, pocit intimity a harmónie. Rozmiestnite po miestnosti viac svietnikov a lámp s dizajnom orientu, v ktorých prevláda kov a sklo.

Text : Bohoma.sk

Foto : Autor : Bohoma.sk + Pixabay Foto

Prečítajte si tiež

Boho štýl v interiéri

Boho štýl v interiéri

Boho štýl v interiéri Ak si chcete zariadiť bývanie v konkrétnom štýle, musíte dodržiavať pár pravidiel. Každému štýlu prislúchajú konkrétne farby,...