Vyberte stranu
0

Váš košík je prázdny

Viete, čo je Hammam? Turecké kúpele – spoznajte ich tradičné procedúry

10. januára 2024

Viete, čo je Hammam? Turecké kúpele – spoznajte ich tradičné procedúry

Turecké kúpele, známe aj ako hammamy, sú jedným z najstarších rituálov čistoty a relaxácie na svete. Ich korene siahajú až do antiky, kedy poskytovali priestor nielen na osobnú hygienu, ale aj na spoločenské či obchodné stretnutia. Dnes sú hammamy nielen súčasťou tureckej kultúry, ale aj exotickým zážitkom, ktorý sa rozšíril po celom svete.

Architektúra a atmosféra hammamu

Hammamy majú jedinečnú architektúru, ktorá často kombinuje prvky starovekých rímskych kúpeľov s tradičným tureckým štýlom. Základným prvkom hammamu je teplá miestnosť s mramorovými plochami a lavičkami na ležanie. Slúži na prehriatie tela a otvorenie pórov, vďaka čomu sa telo zbavuje škodlivín.

Atmosféra hammamu je naplnená vôňou aromatických olejov, zvukom tečúcej vody a príjemným teplom. Kúpeľné procedúry sú často sprevádzané tradičnou hudbou, čím sa vytvára harmonické prostredie pre oddych a relaxáciu.

 

Typické kúpeľné procedúry

Hammamy sú nielen miestom fyzickej očisty, ale aj oddychu a relaxu. Pre docielenie hĺbkovej očisty je celá kúpeľná procedúra rozdelená do troch základných častí, ktoré zahŕňajú:

  • fázu ohrevu – kedy sa telo pripravuje na očistu. Spočíva v pobyte v horúcej vlhkej miestnosti, kde sa vďaka pare otvoria póry.
  • fázu očisty – pomocou masážnej rukavice alebo peelingových prípravkov masér odstraňuje z povrchu tela odumretú kožu. Následne sa telo očistí pomocou mydlovej peny, ktorú zo seba zmyjete v kúpeli.
  • po očiste nasleduje masáž, ktorá pomáha uvoľniť svaly a poskytuje dojem celkovej pohody.

Po masáži nasleduje oddych, pri ktorom si môžete dopriať typický turecký čaj. Celá procedúra peelingu a masáže trvá zvyčajne hodinu a pol. Po takomto kúpeľnom zážitku teda domov odchádzate naozaj ako nový človek.

Uteráky – neodmysliteľná súčasť hammamu

Typickou súčasťou pri návšteve tradičného hammamu sú aj turecké uteráky, známe ako peshtemaly alebo fouty. Nakoľko po vstupe do kúpeľov si odev nechávate v šatni, peshtemaly slúžia na zahalenie intímnych partií, keďže prílišná nahota nie je v hammamoch žiadaná.

Turecké uteráky sú vyrobené z kvalitnej bavlny a majú tenký a ľahký dizajn. Ich pestrosť vo farbách a vzoroch bola kedysi typická pre rôzne regióny, podobne ako u nás pri ľudových krojoch. Okrem toho majú vynikajúcu absorpčnú schopnosť a rýchlo schnú, čo je dôležité v teplom a vlhkom prostredí hammamu.

Dotyk Turecka v každodennom živote

Po návšteve hammamu si mnohí chcú preniesť kúsok tejto čarokrásnej atmosféry aj domov. Ak tiež túžite po autentickom tureckom zážitku v pohodlí svojho domova, neváhajte a vyberte si zo širokej ponuky Hammam tureckých uterákov v našom e-shope.

Uteráky absorbujú vodu tak rýchlo ako froté uterák, rýchlejšie schnú a zaberú menej miesta. Sú ideálnou voľbou na bežné použitie v kúpeľni, cestovanie, pobyt pri bazéne aj pri starostlivosti o bábätká. Prežite tak každý deň s dotykom tureckého luxusu a relaxácie.

Text : Bohoma.sk

Foto : Autor : Bohoma.sk + Pixabay Foto

Prečítajte si tiež

Boho štýl v interiéri

Boho štýl v interiéri

Boho štýl v interiéri Ak si chcete zariadiť bývanie v konkrétnom štýle, musíte dodržiavať pár pravidiel. Každému štýlu prislúchajú konkrétne farby,...